Vážení rodiče a milí žáci,

dovolte, abych se Vám představila. Od dubna 2024 pracuji ve vaší škole jako školní psycholog. Tato funkce je na škole nová, takže bych Vám ráda touto cestou řekla něco o sobě i o samotné náplni mé práce, kterou můžete v rámci naší školy využít. Můžete se na mě obracet s rozličnými tématy. Často se jedná o obtíže spojené se školou (např. s prospěchem, vztahy se spolužáky apod.), nebo jiné náročné osobní či životní situace, ve kterých hledáte pomoc či podporu. Jsem absolventkou magisterského studia jednooborové psychologie. Během svého studia jsem získala praxi v Poradně pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy ve Vyškově a v psychologické poradně Theraplay v Brně. Zároveň se ve svém volném čase věnuji dětem v rámci pořádání letních táborů, studentům v rámci zážitkových kurzů a vzdělávacím akcím pro dospělé. V nynější době se též věnuji studiu Speciální pedagogiky.

Ve škole spolupracuji s výchovným poradcem, metodikem prevence, třídními učiteli i ostatními pedagogickými pracovníky při poskytování poradenských služeb v souladu s vyhláškou č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních v platném znění (novela – vyhláška 197/2016 Sb.).

Kdo vlastně je školní psycholog?

Školní psycholog je jednou z tváří našeho školního poradenského týmu. Spolupracuje s ostatními členy na vytváření pozitivní atmosféry ve třídách i ve škole jako takové. Kromě práce s třídami se věnuje také individuálnímu poradenství žákům, jejich rodičům i učitelům.

Kdy je ten pravý čas obrátit se na školního psychologa?

Nemusíte čekat na žádný velký problém! Když se cítíte smutní, osamělí, nebo prostě jen potřebujete někoho, kdo vás poslouchá a poradí, školní psycholog je tu pro vás. Děti se mohou dostat k němu na základě svého vlastního rozhodnutí nebo na doporučení od rodičů. Spolupráce může mít podobu jednorázové konzultace i dlouhodobé práce.

S čím může pomoci žákům?

• Pomoc s komunikačními problémy, ať už se jedná o potíže s domluvou se spolužáky, rodiči nebo učiteli.
  • Podpora při vytváření příjemné atmosféry ve třídě, s řešením šikany (když potřebuješ zlepšit vztahy se spolužáky, máš pocit, že do třídy nezapadáš, někdo ti ubližuje...)
  • S nepříjemnými emocemi, jako je nejistota, smutek, osamělost, strach, úzkost nebo tréma.
  • Podpora s učením, zlepšením výsledků a zvládáním neúspěchů ve škole.
  • Pomoc s dalšími osobními problémy, jako je vztah k sobě, k rodičům nebo vrstevníkům.
  • Podpora při rozvoji osobních sociálních dovedností a kompetencí, abyste se lépe vycházeli s ostatními, zvládali své emoce,..

Jakým způsobem může školní psycholog pomoci rodičům (příbuzným a dalším, kteří mají děti na starosti)?

• Poradenství při adaptaci dítěte na nové prostředí.
  • Poradenství při náhlých změnách v chování, výsledcích ve škole a dalších projevech, které vás znepokojují.
  • Pomoc při řešení školních problémů a výchovných otázek, ať už se jedná o kázeňské problémy, výukové obtíže nebo změny v chování dítěte.
  • nasměrování na další možná místa pomoci

S čím může pomoci pedagogům?

• Spolupráce na vytváření pozitivní atmosféry ve třídě.
  • Poskytnutí podpory a pomoci při zvládání obtížných životních situací.
  • Nabídka podpory a pomoci při řešení problémů ve třídě.
  • Realizace preventivních aktivit týkajících se rizikového chování.

Konzultační hodiny:

• St: 7:30 - 11:30 (další termíny dle individuální domluvy i v odpoledních hodinách).
  • Konzultaci je VŽDY vhodné dopředu domluvit e-mailem nebo osobně.